Prevence

Česká republika patří mezi země s vysokým výskytem tohoto onemocnění. Od roku 1989 se udržuje v celosvětových statistikách na předních místech v počtu nádorů tlustého střeva na 100 000 obyvatel. Ročně je u nás zjištěno 3000 nových nádorů střeva a 2600 nádorů konečníku. Alarmující je i to, že prakticky polovina je zjištěna až v pokročilém stadiu, kdy už je naděje na vyléčení menší. U mužů je vyšší výskyt zvláště nádorů konečíku.

Pokud jde o infekční choroby, spočívá prevence v dodržování hygienických návyků (mytí rukou po použití WC, po práci, před jídlem apod.), vyhýbání se prostředí, kde by mohlo dojít k nákaze a v požívání nezávadných a čerstvých potravin. I tak může dojít k infekci.

V neinfekčních případech jde o správný životní styl, vhodné návyky. Mezi ně patří nejen správný způsob stravování (především dostatek vlákniny a zeleniny, omezení přepálených tuků, tučných a těžkých jídel), ale i dostatek odpočinku a pohybu. Jak už bylo uvedeno výše, velmi důležité je vytvoření pravidelného vyprazdňovacího reflexu. Mezi další body prevence patří abstinence škodlivých látek (alkoholu, kouřových zplodin, drog a chemických látek, nadužívání léků). Zásadní je psychická hygiena, schopnost řešit problémy včas a otevřeně, úměrná ventilace agrese a jiné.

Podpořit správné trávení a vyprazdňování lze i doplňky stravy, bylinnými produkty, posílením imunity apod. Na trhu je k dostání spousta takových preparátů, které nejsou podmíněné receptem od lékaře. Aspoň dvakrát do roka by se měl organismus pročistit tzv. detoxikací. Detoxikační prostředky i kůry je možné zakoupit v lékárnách nebo na internetu.